مرداد 1401- Saturday, July 23, 2022

Sanat tabadol sard

 

شرکت صنعت و تبادل سرد

گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا گاز R22 چیست و چرا در حال حذف شدن است؟

گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا گاز R22 که با نام‌های فریون R22 و فریون HCFC-22 نیز شناخته می‌شود یک ماده شیمیایی است که هم در تهویه مطبوع و هم در پمپ‌های حرارتی استفاده می‌شود. به طور مداوم گرما را جذب و آزاد می کنند . در 1 ژانویه 2020، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) تولید و واردات این گاز را به دلیل تأثیر مضر آن بر لایه اوزون هنگام انتشار در هوا ممنوع کرد.

اگرچه برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع موجود هنوز از از گاز فریون استفاده می‌کنند، اما استفاده از آن در نهایت در ایالات متحده به طور کامل حذف خواهد شد، بنابراین ضروری است که همه صاحبان خانه‌های فعلی و آینده برای انتقال آماده باشند.

در 1 ژانویه 2020، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) تولید و واردات گاز R22 را به دلیل تأثیر مضر آن بر لایه اوزون هنگام انتشار در هوا ممنوع کرد

آیا مبرد گاز فریون کلرودی فلورومتانروی (R22) هنوز موجود است؟

R22 دیگر تولید یا وارد ایالات متحده نمی شود، اما هنوز در برخی از واحدهای قدیمی HVAC وجود دارد. اگر واحد شما از گاز فریون استفاده می کند و تمام می شود، تکنسین های HVAC ممکن است همچنان به منبع R22 بازیافتی یا بازیافتی موجود دسترسی داشته باشند و می توانند واحد شما را به طور معمول سرویس کنند.

اما، اگر به طور کلی نیاز به تعویض واحد خود داشته باشید، نمی‌توانید سیستم دیگری با استفاده از R22 تهیه کنید. در عوض، واحد جدید شما از یک جایگزین سازگار با محیط زیست R22 مانند R410-A استفاده خواهد کرد.

تاثیرات مخرب FREON R22

هنگامی که گاز فریون R22 در هوای بیرون آزاد می شود، لایه ازن زمین را تخریب می کند که به نوبه خود به تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان کمک می کند. به گفته سازمان حفاظت محیط زیست، در مجموع، همه انتشارات این گاز از زمان ایجاد آن منجر به “حفره ازن” بر فراز قطب جنوب شده است.

در تلاش برای محافظت از لایه اوزون و کند کردن تغییرات آب و هوایی، EPA تمام تولید R22 و سایر مواد مخرب لایه ازن – مانند HCFCs، CFCs و Halons را متوقف می‌کند.

تاثیرات مخرب گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا chlorodifluoromethane R22
تاثیرات مخرب گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا chlorodifluoromethane R22

طرح حذف گاز فریون کلرودی فلورومتانروی در مراحلی اجرا شده است که جدیدترین آنها در 1 ژانویه 2020 اتفاق افتاد، زمانی که EPA اعلام کرد R22 فقط از مقادیر بازیافت شده و ذخیره شده استفاده می شود.

مرحله نهایی این طرح قرار است در 1 ژانویه 2030 اجرا شود و در آن زمان دولت به طور رسمی تولید و واردات باقی مانده HCFC ها را ممنوع خواهد کرد. هدف این است که در نهایت نه تنها تولید، بلکه استفاده از R22 و سایر HCFC ها را به طور کامل حذف کنیم.

اگر سیستم برودتی من همچنان از R22 استفاده کند چه؟

اگر سیستم برودتی شما همچنان از R22 استفاده می کند، نیازی به تعویض یا توقف استفاده از سیستم خود ندارید. برنامه EPA برای حذف تدریجی این مواد شیمیایی مضر درست بیش از هشت سال دیگر طول می کشد، به خاطر داشته باشید، با ادامه سال‌های ممنوعیت تولید و واردات، عرضه R22 همچنان رو به کاهش خواهد بود، که در آینده خدمات رسانی به واحد شما را دشوارتر می‌کند.
EPA از افرادی که از سیستم‌های HVAC با R22 استفاده می‌کنند می‌خواهد در زمانی که واحدشان نیاز به تعویض دارد، آنها را با یک گزینه سازگارتر با محیط زیست جایگزین کنند. امروزه دیگر هیچ سیستمی با استفاده از R22 ساخته نمی شود. اگر یکی دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به طور مرتب آن را نگهداری کنید تا زمان تعویض آن فرا رسد، سپس آن را برای نوع دیگری تعویض کنید.
تعمیر و نگهداری سالانه HVAC را برنامه ریزی کنید و فیلترهای هوای خود را به طور منظم تغییر دهید. انجام این کار می تواند به کاهش آسیب های زیست محیطی کمک کند. همچنین، همیشه از تکنسین خود بخواهید هرگونه نشتی در سیستم شما را برطرف کند تا میزان بازگشت R22 به لایه اوزون به حداقل برسد.

گزینه های جایگزین برای مبرد R22
وقتی زمان تعویض سیستم تهویه مطبوع با استفاده از R22 فرا می رسد، مطمئن باشید سیستم جدید شما سازگارتر با محیط زیست خواهد بود. متداول ترین جایگزین /R22 R410-A است، مبردی که دقیقاً همان کار را انجام می دهد، اما بدون کیفیت تخریب لایه ازن.
تاثیرات مخرب گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا chlorodifluoromethane R22

R410A نیز به‌عنوان: GENTRON AZ-20، SUVA® 410A و PURON® فروخته و به بازار عرضه می‌شود ، که همگی برای سیستم تهویه مطبوع شما دارای تاییدیه EPA هستند.

  • R-410A یک مخلوط تقریباً آزئوتروپیک (گازها در دمای تقریباً یکسان تبخیر می شوند) از دو گاز بسیار کارآمد است که برای جایگزینی R-22 در بسته های کمپرسور اسکرول مناسب است.
  • R-410A به ازن آسیب نمی رساند.
  • R-410A دارای فشار بخار به طور قابل توجهی بالاتر از R-22 است.
  • فشار تراکم R-410A در شرایط استاندارد برای چیلرهای آب خنک حدود 340 psi و تقریباً 390 psi برای چیلرهای هوا خنک است.این مقدار کمی بالاتر از تنظیمات قطع ایمنی فشار بالا برای R-22 است.این فشار بسیار بیشتر از میزان فشار قطعاتی است که قبلاً در سیستم های R-22 استفاده می شد.
  • پیمانکاران و تکنسین ها باید بدانند که R-410A فقط در تجهیزات طراحی شده برای R-410A قابل استفاده است.
  • به دلیل فشارهای عملیاتی بسیار بالاتر، نمی توان از آن برای مقاوم سازی تجهیزات موجود R-22 استفاده کرد.
  • علاوه بر این، تجهیزات خدمات ویژه ای مانند مجموعه گیج منیفولد فشار بالا، واحد بازیابی فشار بالا و مخازن بازیابی فشار بالا مورد نیاز است.
تاثیرات مخرب گاز فریون کلرودی فلورومتانروی یا chlorodifluoromethane R22

منبع:

ویرایش و ترجمه : آقای محسن محمودی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا