اتیلن گلیکول (ضد یخ)

خنک‌کننده و عامل انتقال گرما

استفاده عمده از اتیلن گلیکول به عنوان یک وسیله برای کنترل انتقال حرارت است ، به عنوان مثال ، در خودرو و رایانه‌های مایع خنک‌کننده است. اتیلن گلیکول نیز معمولاً در سیستم‌های تهویه مطبوع آب سرد استفاده می‌شود که هر دو از چیلر یا تهویه هوا در خارج یا سیستم‌هایی است که باید زیر دمای یخ زدایی آب قرار بگیرند.

اتیلن گلیکول خالص ظرفیت گرمایی خاصی دارد که تقریباً نصف آن آب است؛ بنابراین، در حالی که حفاظت در برابر انجماد و نقطه جوش افزایش می‌یابد، اتیلن گلیکول ظرفیت گرمای ویژه مخلوط آب نسبت به آب خالص را کاهش می‌دهد. مخلوط ۱: ۱ با جرم دارای ظرفیت گرمایی ویژه حدود  (3140 J / (kg · °C) )   (0.75 BTU / (lb · °F))، سه چهارم از آب خالص است، بنابراین نیاز به افزایش جریان در یک سیستم با آب شکل‌ گیری حباب‌های بزرگ در مجاری خنک ‌کننده موتورهای احتراق جریان گرما (شار) را از این منطقه مهار می‌کند، بنابراین امکان انتقال گرما به حباب‌های کوچک وجود ندارد. حباب‌های بزرگ در گذرگاه‌های خنک کننده خود تقریباً با از دست دادن خلوص خود پایدار یا بزرگتر می‌شوند، بهمراه خنک کننده در آن نقطه با ) مونواتیلن گلیکول MEG ) خالص ، نقطه داغ باید ۲۰۰ درجه سانتیگراد باشد (۳۹۲ درجه فارنهایت). خنک ‌سازی از طریق عوامل دیگری چون پرتاب هوا از فن و غیره در جلوگیری از تشکیل حباب بزرگ کمک خواهد کرد.

رابطه غلظت اتیلن گلیکول و دمای انجماد:

Weightpercent EG (%)

Freezing point (°F)

Freezing point (°C)

۰

۳۲

۰

۱۰

۲۵

−۴

۲۰

۲۰

−۷

۳۰

۵

−۱۵

۴۰

−۱۰

−۲۳

۵۰

−۳۰

−۳۴

۶۰

−۵۵

−۴۸

۷۰

−۶۰

−۵۱

۸۰

−۵۰

−۴۵

۹۰

−۲۰

−۲۹

۱۰۰

۱۰

−۱۲

 

رابطه غلظت اتیلن گلیکول و دمای جوش

Weight Percent EG (%)

Boiling Point (°F)

Boiling Point (°C)

۰

۲۱۲

۱۰۰

۱۰

۲۱۵

۱۰۲

۲۰

۲۱۵

۱۰۲

۳۰

۲۲۰

۱۰۴

۴۰

۲۲۰

۱۰۴

۵۰

۲۲۵

۱۰۷

۶۰

۲۳۰

۱۱۰

۷۰

۲۴۰

۱۱۶

۸۰

۲۵۵

۱۲۴

۹۰

۲۸۵

۱۴۰

۱۰۰

۳۸۷

۱۹۷

 

ضد یخ

اتیلن گلیکول هنگامی که در آب حل می‌شود، هیدروژن را مختل می‌کند. اتیلن گلیکول خالص در حدود -۱۲ درجه سانتیگراد (۱۰٫۴ درجه فارنهایت) سرد می‌شود، اما هنگام مخلوط شدن با آب، مخلوط به راحتی کریستال نمی‌شود و بنابراین نقطهٔ انجماد مخلوط کاهش می‌یابد. به‌طور خاص، مخلوطی از ۶۰٪ اتیلن گلیکول و ۴۰٪ آب در دمای ̊c 45- انجماد می‌یابد. دی اتیلن گلیکول رفتار مشابهی دارد وبه عنوان یک مایع ضد انجماد برای شیشه‌های جلو هواپیما استفاده می‌شود. و به عنوان جزئی از ترکیبات مورد استفاده برای نگهداری بافت‌ها و اعضا در دمای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب اتیلن گلیکول و آب نیز می‌تواند به صورت شیمیایی به عنوان کنسانتره / ترکیب / مخلوط / محلول گلیکول شناخته شود.

با این حال، نقطه جوش برای اتیلن گلیکول آبی به‌طور یکنواخت افزایش می‌یابد با افزایش درصد اتیلن گلیکول؛ بنابراین، استفاده از اتیلن گلیکول نه تنها نقطه انجماد را کاهش می‌دهد، بلکه نقطه جوش را نیز افزایش می‌دهد به‌طوری‌که محدوده عملیاتی انتقال حرارت انتقال در هر دو انتهای مقیاس درجه حرارت گسترش می‌یابد. افزایش دمای جوش به این علت است که اتیلن گلیکول خالص دارای نقطه جوش بسیار بالاتر و فشار بخار پایین‌تر نسبت به آب خالص است.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «اتیلن گلیکول (ضد یخ)»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا